Tıbbi Kürtaj ile Gebelik Sonlandırma

Kürtaj yada hamileliği sonlandırma kararı çoğu durumda önemli zihinsel stres ve suçluluk ile ilişkilidir. Lütfen tüm sürece başlamadan önce duygularınızdan kesinlikle emin olun.

Hamileliği sonlandırıp sonlandırmayacağınızdan emin değilseniz, bu hamileliğin gidişatından kesinlikle emin olana kadar beklemek daha en doğrusudur. Kürtajdan önce genellikle sağlığınızın ve tıbbi geçmişinizin ilgili yönleri hakkında bilgi edinmemiz gerekir. Bu nedenle size aşağıdakiler sunulmalıdır:

  • Kan Testleri- Hemoglobin ve Kan Grubu.
  • Hamileliğin doğru yerde olup olmadığını ve boyutunu kontrol etmek için ultrason taraması.
  • Vadesi gelmişse servikal smear testi (PAP smear) (doktorunuza sorunuz)
  • Genital enfeksiyon testleri

Tıbbi Kürtaj Nedir?

Tıbbi kürtaj, ilaç veya ilaçlar yardımıyla hamilelikten kurtulmak anlamına gelmektedir. Bu ilaçlar, kaçırılan bir döngüden sonra ne kadar erken alınırsa, başarı oranı o kadar iyi olmaktadır. Doktorların çoğu, hamilelik 7 haftadan kısaysa tıbbi düşük yapmayı tercih etmektedir, ancak aynı ilaçlar herhangi bir gebelik için farklı kombinasyonlarda kullanılabilmektedir.


Tıbbi Kürtaj İşlemi Sırasında Neler Olacak?

Tıbbi prosedüre devam etmeye karar verdiğinizde, jinekoloğunuz bulgularını yeniden doğrulamak ve hamileliğin doğru yerde olduğundan emin olmak için vajinal ultrason yapacaktır.
Temel taramadan sonra size iki set ilaç verecektir - biri oral diğeri ise vajinal yoldan alınmalıdır. Bunu nasıl yapmanız gerektiğini açıklamalıdır. Tam doz alındıktan sonra kanama genellikle 6 saat içinde başlar ve fetüsün o sırada ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak değişken bir süre boyunca sürebilmektedir.

Kanamanızın çok ağır veya çok az olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Normal bir insan, adet döneminden biraz daha ağır olan kanamaya sahip olacaktır.

Doktorunuz, 15 gün sonra, her şeyin yolunda olduğunu ve kürtajın tamamlandığını doğrulamak için tekrar ultrason için sizi tekrar arayacaktır.
Gelecekteki doğum kontrolü ve rahim ağzı kanseri aşısını onunla görüşmek için bu fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz.


Tıbbi Kürtajın Faydaları Nelerdir?

  • Tıbbi avantajın en büyük avantajı tamamen özel olmasıdır. Hiç kimse bundan haberdar olamaz.
  • Hastaneye veya ameliyathaneye kabule gerek yoktur.
  • Herhangi bir anesteziye gerek yoktur ve anestezik ilaçlara bağlı tüm yan etkilerden kaçınırız.
  • Ameliyatla karşılaştırıldığında daha ucuz bir seçenektir.
  • İlaçlar genellikle çok güvenlidir ve süreç gelecekteki gebeliğinizi etkilemez.

Tıbbi Kürtaj İle İlgili Riskler Nelerdir?

Genellikle bu ilaçların kullanımında ciddi veya kalıcı bir yan etkisi yoktur. Tıbbi kürtajın en büyük dezavantajı %100 etkili olmamasıdır. Kaçırılan tarihlerinizden sonra ilaçları ne kadar erken alırsanız, sonuç o kadar iyi olur. Yaklaşık 7 haftalık hamilelikte, etkinlik yaklaşık %90-94'tür. Yani 7 haftalık hamile 100 kadına ilaç verilirse, sadece ilaç kullanımı ile 94-95'in tamamı düşük olmaktadır.

Tamamen düşük yapmayan ve düzensiz kanamaya devam eden birkaç kadın, rahimlerindeki tüm gelişimleri temizlemek için cerrahi bir işleme ihtiyaç duyabilir. Ultrasona gittiğinizde işlemin tamamlanmama ihtimalini elinizde tutmanız ve gerçekleştiğinde herhangi bir hayal kırıklığı yaşamamanız gerekir.