Laparoskopi

Her ameliyat izi hasta için bir travmadır. Bu yöntem ile hastaya verilen travma minumuma indirilmektedir.

Halk arasında, kansız ameliyat veya kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopi, karın boşluğunun endoskopik yolla incelenmesidir. Karın içindeki ameliyatların önemli bir kısmı bu yöntem ile yapılabilir. Temelde cerrahi prensiplerde değişiklik olmamakta, yalnızca eskiden karını keserek yapılan ameliyatlar, şimdi teknolojinin yardımı ile kapalı olarak yapılabilmektedir.
Laparoskopik operasyonlarla birlikte,

  • Daha az risk oluşur,
  • Daha az acı hissedilir,
  • Ve daha küçük bir yara oluşur,
  • Ve daha erken taburcu süresi.

Neden Laparoskopi İçin "Yara Bandı" cerrahisi denilmektedir?

Doktorlar göbeğe çok yakın bir yerde küçük bir kesi yaptığı için laparoskopi genellikle "yara bandı" veya "göbek deliği" ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Ameliyattan sonra oluşan bu nispeten küçük açıklık, küçük bir bandajla veya sadece bir-iki dikişle kapatılabilir.


Bu Kadar Küçük Bir Açıdan Ameliyat Nasıl Yapılabilir?

Karın boşluğunu hafifçe şişirmek için zararsız bir gaz kullandıktan sonra, uzman doktorlar dar bir kanal içinden laparoskop adı verilen ışıklı bir alet sokarak karın içini görselleştirir. Cerrahın ihtiyaç duyduğu diğer özel olarak tasarlanmış aletler de bu kanal aracılığıyla operasyona destek verir.


Laparoskopi Ağrılı Mıdır? Ne Zaman Eve Gidebilirim?

Çoğu kadın birkaç gün sonra eve gidebilmektedir ve genellikle üç ila beş gün içinde normal bir hayatına devam etmektedir. Bazı kadınlarda, karınlarını şişirmek için kullanılan gaza bağlı olarak kramp ve omuz/sırt ağrısı şeklinde rahatsızlıklar hissedebilir, ancak bu durum da sadece birkaç gün sürmektedir.