Kızlık Zarı Onarımı (Himenoplasti ) Nedir?

Bu ameliyat sırasında yırtık kızlık zarının kalıntıları eriyen ince dikişlerle birbirine mikrocerrahi yöntemi ile dikilir.

Himenoplasti olarak da adlandırılan kızlık zarı onarım ameliyatı, bir kadının yırtılmış veya yıpranmış kızlık zarının doğal görünmesi için yeniden yapılandırıldığı ve böylece eski halinin geri kazanıldığı bir tür kozmetik cerrahidir.
Genel olarak Kızlık Zarı Dikimi için uygun adaylar şunlardır:

  • Cinsel ilişki veya diğer aktiviteler nedeniyle kızlık zarı yırtılmış olanlar.
  • 18 yaşından büyük olanlar.
  • Sağlıklı ve ciddi bir hastalığı olmayan kadınlar.

Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Ameliyat anestezi altında yapıldığı için tamamen ağrısızdır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra, ameliyatı takip eden ilk hafta boyunca hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlığı gidermek için size reçetesiz ağrı kesiciler verilmektedir.


Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

Kızlık zarı onarımı ameliyatı, komplike olmayan bir ameliyat olduğu için, iyileşme süreci yaklaşık yarım saat sürmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra eve gidebilirsiniz. İlk 48-72 saat içinde biraz lekelenme olabilir. Tam iyileşme günler içerinde olabilmektedir. İyileşmesi biraz zaman aldığından ameliyat sonrası kızlık zarınızı korumanız çok önemlidir. Himenoplastinin belirli iyileşme protokolleri aşağıdaki gibidir:


  • Cinsel aktiviteden kaçının: Herhangi bir ağrı ve ağrıyı kötüleştirebileceğinden, ameliyattan en az altı hafta sonra her türlü cinsel aktiviteden kaçınmalısınız.
  • Dar iç çamaşırı giymekten kaçının: Ameliyattan sonra en az bir ila iki hafta tanga gibi dar iç çamaşırı giymekten kaçının.
  • Tampon kullanmaktan kaçının: Bunun yerine altı hafta boyunca hijyenik ped kullanın.

Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kızlık zarı onarımı ameliyatının riskleri, her türlü kozmetik ameliyatla ilgili olağan risklerdir. Bu riskler enfeksiyon, şişlik ve kanamadır; ve de ancak nadiren ortaya çıkarlar.


Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatından Sonra Normal Aktivitelerinize Ne Zaman Dönebilirsiniz?

Kızlık zarı onarımı ameliyatından sonra en az iki ila üç hafta boyunca herhangi bir yorucu aktivite yapmamalı ve ameliyattan sonra en az altı hafta cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.


Kızlık Zarı Onarımı Operasyonu Sonrası İz Kalır Mı?

Hayır, güzel bir estetik ameliyat olduğu için ameliyatta iz kalmaz. Tam iyileşme sağlandığında, kızlık zarınız herhangi bir iz bırakmadan sağlam görünecektir.